All4car

CNG do dieselových motorov

CNG je stlačený zemný plyn - metán. Je to čistá forma plynu, ktorý sa dodáva do domácností. Jeho výhody sú, že neplatíte cestnú daň a platíte rovnakú cenu za kubický meter ako pri bežnom odbere pre domácnosť, pokiaľ máte domácu plničku CNG. Ak tankujete na plniacich staniciach CNG cena je vyššia, avšak chystajú sa úpravy spotrebnej DPH z dôvodu podpory CNG ako alternatívneho paliva a rozvoju maximálnej starostlivosti o životné prostredie.

 

 

Pre koho je dieselgas najvhodnejší?

Dieselgas je obzvlášť vhodný pre medzištátnu a medzimestskú kamiónovú dopravu, keďže najazdené kilometre v kombinácii s vysokou spotrebou kamiónov spôsobia, že aj pri minimálnej úspore vám vráti veľké čiastky a prestavba sa vám "zaplatí" podľa počtu najazdených kilometrov, ktoré jazdíte, podľa spotreby vozidla, podľa štýlu jazdy zhruba v priebehu 1-2 rokov.

 

Menej vhodný je pre prevádzky, kde najazdíte málo, napríklad stavby, smetiská alebo kde stroje bežia iba občas. V takýchto prevádzkach vám budú náklady klesať rovnako ako pri frekventovanejšom užívaní, ale cena prestavby sa vám bude pochopiteľne vracať dlhšiu dobu.

 

 

Predajcovia áut naďalej strašia zákazníkov stratou záruky, napriek tomu, že na to vôbec nie je dôvod. Ide o to, že zákazníkov postrašia tým, že ak si prestavajú auto na jazdenie na plyn, stratia záruku. Malo by to byť stále o presvedčení daného zákazníka, či chce ušetriť pri tankovaní alebo nie. Aj keď by stratil záruku, nemalo by sa jednať o celé auto, ale iba o stratu záruky na to čoho sa týka plyn. Ostatné časti auta by nemali byť postihnuté stratou záruky. Všetko ale záleží od toho ako si to vysvetlí predajca pri obhajobe straty záruky. Legálne by auto kúpené na jazdu na naftu nemalo stratiť záruku.

 

Minimálna úspora vám vráti veľké čiastky a prestavba sa vám "zaplatí" do niekoľkých mesiacov, roka, jeden a pol roka, podľa ceny ktorú zaplatíte a efektivity a kvality výrobcu a systému.

 

Šetrenie

Ak nie ste v blízkosti čerpacej stanice CNG alebo prevádzkujete väčšie množstvo vozidiel, tak sa vám vyplatí aj väčšia investícia do vlastného tankovacieho zariadenia. 

 

Ak máte tankovacie zariadenie doma, šetríte najvýraznejšie, pretože takýto plyn môže byť o 30% až 40% lacnejší oproti plynu z pumpy. Je to preto, že platíte cenu za kubický meter, ako pri domácom odbere a nie cenu za kilogram ako pri tankovaní.

 

 

 

Dostupnosť staníc

Na Slovensku sa sieť CNG staníc stále iba rozvíja. Aktuálne je ich 10, ale niektorí motoristi vedia, že v CNG je budúcnosť a napr. v Českej republike je to už plne funkčná alternatíva k bežným palivám viac ako s päťdesiatimi plniacimi stanicami. CNG sa oplatí hlavne väčším firmám, ktoré si postavia vlastnú plničku, kde tankujú o 30% až 40% lacnejší plyn. V blízkej dobe sa sieť čerpacích staníc CNG určite rozrastie  aj na palivo LNG- skvapalnený zemný plyn.

 

V Českej republike je CNG staníc viac (desiatky) ale stále prevláda LPG a napr. v Rakúsku je to naopak. Prevláda CNG a LPG staníc je iba niekoľko.

 

V celej Európe je aktuálne okolo 2 500 CNG staníc. Z toho najviac v Nemecku, Taliansku a Rakúsku, takže ak často cestujete do týchto krajín, narazíte na stanicu na každom rohu.

 

 

 

Ak chcete vedieť koľko by ste mohli ušetriť, pozrite si KALKULAČKU alebo sa nás spýtajte.

 

 

 

Načítavam stanice. Chvíľku to potrvá.