All4car

Už je to tu! S kamiónom po Nemecku bez mýta!

Nejaký čas to trvalo, ale politická situácia v Nemecku dozrela natoľko, že tlak na ekológiu začína prinášať ekonomické efekty tým prevádzkovateľom vnútroštátnej a medzinárodnej kamiónovej prepravy, ktorí na tento tlak pružne zareagujú. A, samozrejme, získajú tým nemalú konkurenčnú výhodu. Hoci to znie neuveriteľne, je to tak - s namontovaným CNG v kamióne vám nemecká vláda odpustí kompletne celé mýto. Predbežne do konca roka 2023.

 

Prečo to nemci urobili (pozadie a budúcnosť)?

Mýto sa v Nemecku pohybuje podľa emisnej triedy, dĺžky a hmotnosti a ďalších parametrov od 9,3 do 26,1 centu za km.
Odpustenie povedzme priemernej sadzby 15 centov / km tvorí úsporu pre dopravcu pri najazdených 50 000 km po Nemecku zhruba 7 500 Eur na mýte a ďalších 2 000 Eur na palive. Zároveň ale nemecká vláda o týchto 7 500 Eur príde.
To sú straty, ktoré môžu pri výbere mýta predstavovať stovky miliónov až miliardy Eur.


Čo sa v Nemecku stalo?

Niekoľko vecí naraz. Prvá a asi najdôležitejšia je, že nemecký ústavný súd vyhovel žalobe skupiny občanov, ktorí obvinili nemeckú vládu, že porušuje ich ústavné právo na zdravé životné prostredie pre nich a ich deti a ďalšie generácie. Ústavný súd zaviazal vládu ku konkrétnym krokom, ktoré musí urobiť urýchlene (v podstate okamžite) na zlepšenie životného prostredia.

 

 

Druhý aspekt je situácia keď, prvý krát v histórii, môže Strana zelených vyhrať celoštátne voľby a ustanoviť kancelára. To tu ešte nebolo. Zelené témy sú teraz i v budúcnosti budú v Nemecku tak silné, že pravdepodobnosť budúceho zrušenia (po roku 2023) bezmýtneho stavu pre CNG kamióny sa blíži k nule.

Stane sa opak - tieto zelené riešenia budú stále silnejšie a právne záväznejšie. A nielen v Nemecku, na tieto kroky sa chystá i Rakúska, Holandská, Talianska a Francúzska vláda. Veľká Británia bude nasledovať.

 

V súčasnosti jazdí so zvýhodnením s CNG po Nemecku už 6500 kamiónov a ich počet stále stúpa!

 

Takže už o krátky čas eko-kamióny nebudú len jednou z možností, ale jedinou možnosťou pre jazdy po západnej európe.

 

Kto skôr naskočí na tento trend, bude vo výhode.

 

 

Náklady okolo 10 000 Eur na CNG do kamióna sa vám vrátia po 50 000 najazdených km po Nemecku. A potom vám poskytujú konkurenčnú výhodu ušetrených 0,20 Eura / km na priamych nákladoch ! Nevyužitie tohoto systému sa už stáva rizikom !

 

Konkurenčná výhoda

Ak nie ste v blízkosti čerpacej stanice CNG alebo prevádzkujete väčšie množstvo vozidiel, tak sa vám vyplatí aj väčšia investícia do vlastného tankovacieho zariadenia. 

Pri používaní CNG v kamióne ušetríte pri cenách k 1.6.2021 zhruba 0,04 Eur / km.To samo o sebe nepredstavuje až takú veľkú úsporu. Avšak odpustené mýto už áno.


Príklad návratnosti:


Namontujeme do kamiónu CNG splyňovač v priemernej hodnote 10 000 Eur.
Pri jednom otočení najazdíme po Nemecku 1000 km.
Pri 6 otočeniach za mesiac je to 6000 km.
Úspora na mýte je 0,15 Eur / km, teda 900 Eur / mesiac.
Pretože sa do Nemecka musíte nejako dostať, najazdíte ešte ďalších 12 000 km, teda úspora na palive je 18 000 km x 0,04 Eur = 720 Eur / mesiac. 
Spolu teda 1620 Eur / mesiac.
Návratnosť investície je cca 6 mesiacov !
A po ich uplynutí máte konkurenčnú výhodu (alebo zisk naviac) 0,20 Eur na 1 km najazdený po Nemecku.


Každého pol roka ste v pluse 10 000 Eur!

 

 

 

Dostupnosť staníc

Na Slovensku sa sieť CNG staníc stále iba rozvíja. Aktuálne je ich 10, ale niektorí motoristi vedia, že v CNG je budúcnosť a napr. v Českej republike je to už plne funkčná alternatíva k bežným palivám viac ako s päťdesiatimi plniacimi stanicami. CNG sa oplatí hlavne väčším firmám, ktoré si postavia vlastnú plničku, kde tankujú o 30% až 40% lacnejší plyn. V blízkej dobe sa sieť čerpacích staníc CNG určite rozrastie  aj na palivo LNG- skvapalnený zemný plyn.

 

V Českej republike je CNG staníc viac (desiatky) ale stále prevláda LPG a napr. v Rakúsku je to naopak. Prevláda CNG a LPG staníc je iba niekoľko.

 

V celej Európe je aktuálne okolo 2 500 CNG staníc. Z toho najviac v Nemecku, Taliansku a Rakúsku, takže ak často cestujete do týchto krajín, narazíte na stanicu na každom rohu.

Sadzby mýta v Nemecku si zopakujte na aktuálnej stránke prevádzkovateľa mýta v Nemecku, teda na tomto mieste.

Po Nemecku bez mýta!

 

Ďalší benefit - zľava na mýte v ČR!

V ČR je pri kamiónoch s namontovaným systémom CNG zľava na mýte 37 Kč / 100 km. Túto sumu, ktorá je na úrovni cca 1,5 cent / km, má vláda ČR v pláne postupne navyšovať až po úplné odpustenie mýta!

Výhody v Rakúsku!

Od 01.01.2021 platí v Rakúsku na ceste A12 a ceste A10 z Talianska do Nemecka smerom na Mníchov zákaz nočného prejazdu nákladných vozidiel s dieslovým motorom, kamióny s CNG a autá s LPG, CNG, LPG majú prejazd povolený.

 

 

 

Pozrite si video
z nastavenia motora na optimálny výkon a spotrebu
na výkonovej stolici po montáži CNG
do dieselovho motora ťahača kamióna.

Ak chcete vedieť viac o montáži CNG a podmienkach jeho použitia v kamiónoch pokračujte sem.

 

Tu nájdete mapu CNG čerpacích staníc v celej EÚ.
(Prepnite prepínačom vpravo.)

 
Načítavam stanice. Chvíľku to potrvá.